Search
English
Back to all

موزه پست و تلگراف تهران

18 Feb 2019

 

به موزه پست و تلگراف سابق و ارتباطات امروزی خوش آمدید. این موزه پس از بازسازی های وسیعی که درآن انجام شد، جان دوباره ای گرفته است. در این موزه نمونه‌هایی از قدیمی ترین  نوشت‌افزارها و ابزارهای فرستادن بسته‌های پستی و چاپاری، تلفن‌های نخستین معروف به «هندلی» ،تلگرام های مورس، تمبرها و دیگر ابزار ارتباطات و مخابرات،  از کبوتر نامه ‌بر گرفته تا ماهواره به نمایش گذاشته شده‌است. این موزه در تهران، خیابان امام خمینی کنار سردر باغ ملّی جای گرفته‌ است.

- طبقه اول موزه ارتباطات

طبقه اول این موزه دارای غرفه های متفاوتی است که عبارتند از:

- غرفه وزرا: در این غرفه می توانید تصاویر وزیران پست ایران را از ابتدا تا به امروز ببینید، علاوه بر این، تمبرهای مربوط به دوران قاجار از سال 1288 تا 1276 و تمبرهای دوره پهلوی از سال 1304 تا 1357 و جمهوری اسلامی که تا به امروز چاپ شده اند در این غرفه نگهداری می شود.

- غرفه اشیاء پستی: در این غرفه انواع مهرها از مهرهای گرد گرفته تا مستطیلی و غلتکی موجود می باشند. مهرهایی که در اداره پست کشورهای دیگر استفاده می شود، دستگاه تایپ های قدیمی،  و عکس هایی از کارکنان اداره پست در دوران قاجار را می توانید ببینید.

سالن مرکزی: در این غرفه انواع وسایل ارتباطی قدیمی،  مانند  ارابه ها، ماشین های 3 چرخ را می توان دید. علاوه بر این، صندوق های پستی که در زمان قاجار استفاده می شده ، نیزبه نمایش گذاشته شده است.

- کتابخانه: در این بخش، کتاب هایی که مرتبط با تاریخچه ی پست و تلگراف و … است قرار داده شده اند ، که می توانید آنها را مطالعه کنید.

- حیاط مرکزی: از این قسمت برای برگزاری مراسم و جشن های تمبر،  مشترک با کشورهای دیگر،  و نمایشگاه های موقت تمبر استفاده می شده است.

- طبقه دوم موزه ارتباطات

در طبقه دوم می توانید از تمبرهای بین المللی و صندوق پستی کشورها دیدن فرمایید.

- سالن تمبر بین الملل: در این غرفه می توانید پاکت های ارسالی مخصوص نامه،  از کشورهای دیگر را ببینید، تمبرهای منتشر شده کشورهای عضو اتحادیه ی جهانی پست ، هم بخش دیگر به نمایش درآمده در این غرفه هاست.

- غرفه صندوق های پستی کشورها: نمونه های جالب صندوق های پستی کشورهای دیگری مانند آلمان، برزیل، کانادا و سوئد را می توانید در این غرفه تماشا کنید.

- غرفه مخابرات: این بخش خود شامل دوغرفه ی جداگانه است که در غرفه ی اول می توان سوله های ارتباطی ، مختلف مثل مورس، دستگاه تلگراف، تله تایپ و فاکس را مشاهده کرد. در غرفه دوم اما دستگاه های مخابراتی مختلف مثل تلفن های مغناطیسی رو میزی به نمایش در آمده است.

تیم خبری پست بار

 

 

Comments
Leave your comment Close